22°C
istanbul HAVA DURUMU22°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN telefon numarası
istanbul travestileri

Bizden Haberler

Anadolu Asiad

İstanbul’a hiç konut yapılmasa konut stoku 5 yılda bitmez

- +

İstanbul’da satılık kaç daire var?  Bu sorunun cevabı belki de İstanbul’da neden konut fiyatlarının artmadığının cevabı. İstanbulGYO Yatırım Analistlerine göre İstanbul’da satılık konut sayısı 174.600. Üstelik bu rakama markalı konutların henüz satılmamış daireleri dahil değil. O dairelerin de 98.bini aştığı olduğu ediliyor. Bu da her 20 konuttan biri satılık” anlamına geliyor.

En az boş konutun bulunduğu ilçeler arasında ise 199 konutla Adalar ilk sırada yer alırken, onu 301 konutla Beykoz, 625 konutla Çatalca ve 706 konutla Şile izliyor.

En fazla satılmayı bekleyen konutların bulunduğu ilçeler arasında ilk sırada 32 bin 648 konutla Esenyurt başı çekerken, bu rakam ilçedeki toplam konut sayısı yüzde 7,78’ine denk geliyor

İstanbul’da yaklaşık 4 .495.743 konut var. Bunun yaklaşık 699 bini markalı konut projelerine ait daireler. Bütün dairelerin ise yaklaşık 274 bini satılık.

Arzın fazlalığına, yüksek faiz de eklenince konut fiyatları artmıyor, artamıyor. Fiyatların artmaması da en azından yatırımcı tarafının konut sektöründen uzak durmasına neden oluyor.

Kadıköy 8 bin 913 konutla, Maltepe 8 bin 827 konutla, Ümraniye 7 bin 884 konutla, Bahçelievler 7 bin 30 konutla, Tuzla 6 bin 499 konutla, Kartal 6 bin 214 konutla, Eyüpsultan 5 bin 646 konutla, Çekmeköy 5 bin 553 konula, Sultangazi 5 bin 356 konutla, Ataşehir 5 bin 159 konutla, Avcılar 5 bin 154 konutla, Bağcılar 5 bin 79 konutla listede 5 binden fazla satılmayı bekleyen konutun bulunduğu ilçeler arasında yer alıyor

İstanbulGYO analistleri Hiç konut yapılmasa da konut stoku 5 yılda bitmez diyor

Yatırımcının sektörden uzak durması, konutların daha çok oturum amacıyla alınmasına neden oluyor. Bu durumda stoktaki 277 bin dairenin satılabilmesi için 15 milyon nüfusa sahip İstanbul’a en az 750 bin kişi daha gerekli. İstanbul’da nüfus artış hızı yüzde 1’lerde. Yani yılda yaklaşık 150 bin. Bu şu anlama geliyor; “Bundan sonra hiç konut yapılmasa bile mevcut konut stoklarının erimesi  en az 5 yıl sürer”.

İstanbulGYO Yatırım Uzmanları, İstanbul’da geçtiğimiz yıllara göre kiralık ev sayısı arttı. Satılamayan evler kiralığa döndü. Önümüzdeki dönemde kiralık ev adedinin artacağını, kiraların biraz daha gevşeyeceğini düşüyor. Fiyatlarda şu anda yüzde 10 civarı bir düşüş var” açıklamasında bulundu.

Sektörün umudu yatırımcı ve yabancılar

“Hiç konut yapılmasa” çok havada duran bir öneri. Çünkü sektör üretimle ayakta duruyor. Aksine her yıl bir önceki yıldan daha fazla üretim yapılıyor. Bu da sektörün “oturum amaçlı daire alan” vatandaşlarla ayakta durmasının oldukça zor olduğunu gösteriyor.

Peki sektör ne yapacak? Nasıl ayakta duracak?

Öncelikle Türkiye’de ev sahipliği oranının yüzde 65 civarında olduğunu söylemekte fayda var. Bu rakam, son 15 yılda sektördeki aşırı hareketliliğe rağmen çok değişmedi. Yüzde 62-65 arasında oynadı. Geri kalan yüzde 35’in de bir kısmı daire kendisine ait olmasa da ailesine ait bir evde yaşıyor, bir kısmı lojmanlarda kalıyor. Yani kiracı olup da ev satın alma potansiyeli olanların oranı yüzde 20’lerde. Bu kişilerin de maalesef büyük çoğunluğunun maddi açıdan böyle bir imkanı yok.

Yani sektör “oturum” amaçlı konut ürettiği sürece bu darboğazdan çıkması imkansız.

Sektörün yapması gereken iki şey var; birincisi yatırımcıyı çekmek. Bunun için 365 gün indirim kampanyalarından vazgeçilmeli ve gerçek indirim kısa süreliğine uygulanmalı. Bugün sektörde yapılan çok sayıda indirim, düşük faizli evler vs. gerçekte bir indirim değeri taşımıyor. Bu tarz kampanyalar en hafif deyimiyle “yatırımcıyı hafife almak” anlamına geliyor. Yatırımcı bu kampanyalara kanmıyor. Gerçekten fırsat olduğunu düşündüğü kampanyaları ise kaçırmıyor.

Bir diğer çıkış noktası ise yabancılara konut satışı. Bu sadece konut satışı anlamına gelmiyor. Yabancıların konut alması, yılın belli dönemlerinde burada yaşaması, burada tüketmesi, burada giyinmesi, kısacası yıllarca ülkemize para kazandırması anlamına geliyor. Sadece sektörün değil ,Türkiye’nin geleceği açısından da yabancılara konut satışı büyük önem taşıyor.

Eskiye kıyasla her tarafta kiralık yer bulmak mümkün.

Bunun nedenine gelince, öncelikle geçen yıl fiyatlar çok yüksekti. Diğer yandan çok fazla inşaat yapılıyor ve bu inşaatlar artık kısmen kiralığa dönmeye başladı. Yatırım için ev alan kişiler satamayınca kiraya veriyor, hatta bazı müteahhitler bile satamadığı daireleri kiraya vermeye başladı. İstanbul’daki bazı ev fiyatlarını alım gücüne endekslediğiniz zaman, alım gücü ile satılık evler buluşamıyor. Çünkü şu anda alıcı kesimin ödeme gücünü aşan bir arz var.” şeklinde konuştu.

Satılamayan konutların kiralığa döndüğünü ifade eden İstanbulGYO Yatırım Uzmanları, faizlerin yüksek olduğu dönemlerde vatandaşların konut satın almaktan ümidini kestiğini, alım talebini erteleyip kirada devam etmeye karar vermeleri nedeniyle kiralık konutlara olan talebin arttığını söyledi. Aşa, “Bu dakikadan sonra burada da dönüş olacak

“KİRALAMADA SUNİ YÜKSELİŞ”

İstanbulGYO Yatırım Uzmanları kentsel dönüşüm ve yenileme projeleri kapsamında hızlı başlangıçlar olduğunu belirterek, “Devamında evleri yenilenme aşamasında olan ev sahipleri devlet katkısı ve kira yardımı ile kiralayacağı evlerde pazarlık yapmaksızın yüksek rakamlara daire kiraladı. Yenilenme tamamlanıp ev sahipleri kendi mülklerine geçtiğinde boş kalan bu daireler, yüksek rakamlara alıcı ve kiracı bulamadı. Dolayısıyla bu suni yükseliş ile şu anda özellikle kentsel dönüşümün etkin olduğu bölgelerde, binalarda mutlaka 1-2 daire boş kalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yücel Yalçınkaya

Yalçınkaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

Okan Üniversitesi İşletme Lisansı Araştırmacı

Kaynaklar

İstanbul GYO Yatırım Expert Ahmet Fahri

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa,

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

WhatsApp Mesaj Gönderiniz
WhatsApp Mesaj Gönderiniz!
Bizi Arayın!
Yol Tarifi